| Type Of Freezer | Vertical Visi Freezer |
| Brand | Eurnova |
| Storage Capacity | 1100 Ltr |
| Number Of Doors | 2 Door |
| No. of Baskets/Shelves | 8 Nos |
| Dimension | 120 x 75 x 203 cm ( W x D x H ) |
| Model Name/Number | Visi Coolers EVC-1100 |
| Temperature Range | 2 To 8 Degree C |
| Refrigerant Used | R-290/R-404A (Gas ) |
| Color | White |
| Body Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electricity |
| Usage/Application | Shopping Mall |
| Foot/Wheels | Casters |
| Temp. Control | Mechanical |
| Voltage/Frequency | 220V/50HZ |

Price:
Price 50000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 250 L Ltr
Power : 150 W Watt (w)
Automatic Defrost Operation : Yes
Voltage : 220 240 V Volt (v)
Price 72000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Capacity : 700 Liters Ltr
Power : 450W Watt (w)
Automatic Defrost Operation : Yes
Voltage : 220V/50Hz Volt (v)
Price 92000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Capacity : 1000 Liters Ltr
Power : 420 W Watt (w)
Automatic Defrost Operation : Yes
Voltage : 220240V Volt (v)
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Capacity : 200 Ltr
Power : 290 W Watt (w)
Automatic Defrost Operation : Yes
Voltage : 220240 Volt (v)