| Capacity | 300 L |
| Brand | Blue star |
| Temperature Range | -24 to +8 Deg C |
| Color | White |
| Type | Top Open |
| Door Type | Top Open Door |
| Weight | 41 Kg |
| Refrigerant Used | R 290 |
| Product Dimensions | 1116x644x845 mm |
| Inner Cabinet | Stucco Aluminum/PP Liner |
| No Of Baskets | 1 |
| Power Supply | 230 V |
| Model Name/Number | CHFSD 300DSW |
| No. Of LIDS | 1 |
| Frequency | 50Hz |
| Warranty | 1 year complete and 2 years compressor extra |
| Puff Thickness | 70 mm |
| Wheels | 4 |
| Phase | Single Phase |

Price:
Price 35500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Automatic Defrost Operation : Yes
Power : 220 W Watt (w)
Power Source : Electrical
Operating Temperature : 18C to 25C Celsius (oC)
Price 18500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Automatic Defrost Operation : No
Power : 220 Watt Watt (w)
Power Source : Electrical
Operating Temperature : 18C to 26C Celsius (oC)
Price 19500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Automatic Defrost Operation : No
Power : 160 W Watt (w)
Power Source : Electrical
Operating Temperature : 18C to 24C Celsius (oC)
Price 59500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Automatic Defrost Operation : Yes
Power : 290 W Watt (w)
Power Source : Electrical
Operating Temperature : 20 Degree C +45 Degree C Celsius (oC)