| Capacity | 388 L |
| Brand | Bluestar |
| Temperature Range | -18 to -22 DegC |
| Model Name/Number | GT400A |
| Weight | 65 Kg |
| Inner Cabinet | Anodised Stucco Aluminium |
| Puf Thickness | 65 mm |
| Refrigerant | R134A |
| Color | White |
| Voltaage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| Phase | Single Phase |
| No of Lids | Double |
| Glass Type | Low Emissive Toughened Glass-4mm |
| Overall Dimensions | 1235 x 670 x 889 mm (W x D x H) |
| No of Baskets | 2 |

Price:
Price 19500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Power Source : Electrical
Voltage : 220240 V / 50 Hz Volt (v)
Warranty : Yes
Type : Deep Freezer
Price 17500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Power Source : Electrical
Voltage : 230V, 50 Hz Volt (v)
Warranty : Yes
Type : Hard Top Chest Freezer
Price 34500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Power Source : Electrical
Voltage : 220V, 50 Hz Volt (v)
Warranty : Yes
Type : Deep Freezer Glass Top
Price 19500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Power Source : Electrical
Voltage : 220240 V Volt (v)
Warranty : Yes
Type : Deep Freezer