| Capacity | 100 L |
| Temperature Range | +8 to -25 c |
| Brand | Blue star |
| Type | Top Open |
| Number of Doors | 1 |
| Weight | 27Kg |
| Refrigerant Used | R 290 |
| Color | White |
| Inner Cabinet | Stucco Aluminum/PP Liner |
| No Of Baskets | 1 |
| Model Name/Number | CHFSD100DSW |
| No. Of LIDS | 1 |
| Product Dimensions | 574x564x845mm |
| Frequency | 50Hz |
| Warranty | 1 + 2 years |
| Puff Thickness | 70 mm |
| Voltage Volt | 230V |
| Wheels | 4 |
| Phase | Single Phase |

Price:
Price 35500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Operating Temperature : 18C to 25C Celsius (oC)
Type : Glass Top Island Freezer
Weight (kg) : 70 kg Kilograms (kg)
Warranty : Yes
Price 28500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Operating Temperature : 18C to 25C Celsius (oC)
Type : Glass Top Island Freezer
Weight (kg) : 55 kg Kilograms (kg)
Warranty : Yes
Price 35500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Operating Temperature : 18C to 24C Celsius (oC)
Type : Hard Top Chest Freezer
Weight (kg) : 51 kg Kilograms (kg)
Warranty : Yes
Price 19500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Operating Temperature : 18C to 24C Celsius (oC)
Type : Deep Freezer
Weight (kg) : 45 kg Kilograms (kg)
Warranty : Yes